پشتیبانی سایت چیست؟ و شامل چه مواردی می شود؟

منظور از پشتیبانی سایت چیست؟

حتما شما هم دیدید که در خدمات افراد و شرکت هایی که طراحی سایت انجام می دهند، پشتیبانی سایت نیز به چشم میخورد. اما امروز میخواهیم ببینیم که این پشتیبانی دقیقا چیه و شامل چه مواردی میشه. تا انتهای مطلب همراهم باشید.

بسیاری از افرادی که برای کسب و کار خودشون یک وبسایت دارند، از اهمیت داشتن پشتیبان برای سایت بی خبر هستن. البته طراح سایت (یا شرکتی که کار طراحی سایت انجام میده) باید از اهمیت پشتیبانی سایت هم به مشتری خودش اطلاعات لازم رو بده.

صرفا داشتن یک سایت برای ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ کافی نیست و باید از هر نظر به اون وبسایت رسیدگی بشه.

تعریف پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت از جمله اقداماتی هست که بعد از طراحی سایت برای مشتری انجام میشه. این اقدامات به منظور جلوگیری از بروز مشکلات فنی، رفع مشکلات پیش آمده، و بررسی سایت برای برطرف کردن نیازها و دیگر مواردی که ممکن است یک سایت با آن رو به رو شود.

بسیاری از طراحان و شرکت های طراحی سایت، پشتیبانی سایت را در خدمات خود ارائه می دهند. ممکن است شنیده باشید که برای طراحی سایت، مثلا پشتیبانی سایت به مدت 3 یا 6 ماه یا حتی یکسال رایگان باشد. که این از خدماتی است که برخی از این شرکت ها و افراد (از جمله خودم) ارائه میدهند.

پشتیبانی برای سایت های وردپرسی

کاربردهای پشتیبانی سایت

فرض کنید شما صاحب یک سایت فروشگاهی هستید. بدیهی است که یک سایت فروشگاهی دارای یک درگاه پرداخت اینترنتی و محصولات متنوع می باشد. خب حالا فرض کنید که طی یک مشکل فنی، ثبت سفارش از سایت شما انجام نمی شود و سایت با خطا مواجه می گردد.

اولین قدم برای رفع این مشکل این است که خودتان اقدام کنید. اگر به هر دلیلی نمی توانید خودتان مشکل را رفع کنید باید با پشتیبان فنی سایت خود در تماس باشید. پشتیبان سایت بعد از بررسی مشکل اقدام به برطرف کردن آن نموده و سایت مجددا در دسترس قرار می گیرد.

حالا فرض کنید که سایت شما پشتیبان ندارد! و خودتان نیز نمی توانید مشکل سایت را رفع کنید. به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟ تمام سفارش های سایت شما با خطا مواجه شده و مشتریان نمی توانند از سایت شما خرید کنند!

اما این پایان ماجرا نیست! با برطرف نشدن مشکل، مشتریان اعتماد خود را به سایت شما از دست می دهند و به تبع از شما خریدی نخواهند داشت. ضمن اینکه سئو و رتبه بندی گوگل سایت شما نیز افت پیدا میکند!

پس وجود یک پشتیبان برای سایت لازم و ضروری است تا در مواقع این چنینی مشکلات سایت را به سرعت برطرف نماید.

پشتیبانی شامل چه مواردی است؟

مهم ترین سوالی که ممکن است بپرسید اینه: مواردی که شامل پشتیبانی سایت میشه چه چیزهایی است؟!

این موارد به پنج دسته کلی تقسیم می شود:

 • پشتیبانی فنی
 • پشتیبانی محتوایی
 • پشتیبانی گرافیکی
 • پشتیبانی سئو
 • پشتیبانی امنیت
انواع پشتیبانی برای سایت

پشتیبانی فنی سایت

در پشتیبانی فنی سایت، صرفا مواردی که مربوط به بخش عملکرد و قسمت های مختلف سایت هستند مورد پشتیبانی قرار می گیرد.

مثلا در یک سایت فروشگاهی اضافه کردن محصول جدید یا تغییر قیمت محصولات قدیمی جزء موارد پشتیبانی فنی است اما نوشتن توضیحات و محتوای محصول (تولید محتوا) جزء پشتیبانی فنی نمی شود.

برخی از موارد اصلی که شامل پشتیبانی فنی سایت می شود:

 • بکاپ گیری از سایت (روزانه – هفتگی و ماهانه که البته بستگی به قرارداد شما با پشتیبان دارد)
 • بروزرسانی سایت
 • بررسی عملکرد سایت
 • برطرف کردن خطاهای رایج سایت
 • مدیریت ایمیل ها
 • انتقال سایت به هاست جدید (در صورت نیاز)
 • بهبود سرعت سایت

پشتیبانی محتوایی سایت

در پشتیبانی محتوایی سایت، یک پشتیبان تولید محتوا برای سایت وجود دارد که اقدام به تولید محتوای متنی – تصویری یا ویدیویی مینماید.

پشتیبان های تولید محتوا باید مطالب یونیک و دست اول را برای سایت تولید نموده و آن را در وبسایت منتشر کنند. دقت داشته باشید که تولید کننده محتوا وظیفه سئو کردن سایت را بر عهده ندارد.

برای رقابت در عرصه ی دیجیتال مارکتینگ و پیدا کردن یک جایگاه مناسب در میان رقبا، لازم است تا به استراتژی تولید محتوای وبسایت خود نگاهی مجدد بیندازید.

وبسایت شما هرچقدر هم که از نظر گرافیکی شیک باشد و از نظر فنی بدون نقص، اما بدون محتوای جذاب هیچ تاثیری در مخاطب نخواهد گذاشت.

پشتیبانی گرافیکی سایت

زیبایی بصری و چشم نوازی سایت اولین موردی است که مخاطب در بازدید از سایت جذب آن می شود. رابط کاربری آسان و رسپانسیو بودن سایت در دستگاههای مختلف تاثیر بسیار زیادی در گرفتن فیدبک های مثبت از سوی مخاطبان دارد.

به همین دلیل است که طراحی UI سایت به یک شغل پردرآمد و تخصصی تبدیل شده است. حتی بسیاری از طراحان سایت در کشورهای خارجی فقط وظیفه ی طراحی سایت (Back-End) را به عهده میگیرند و برای طراحی گرافیکی سایت (UI) شما را به متخصصان این کار می سپارند.

وظیفه ی پشتیبان گرافیکی سایت نیز همین است. ممکن است بخواهید در سایت خود جایگاه یک منو را تغییر دهید، یک آیکون جدید اضافه کنید و یا حتی بنر سایت را عوض کنید. اینجاست که پشتیبانی گرافیکی سایت به کمک شما می آیند.

البته نیازی نیست که برای هر بخش از سایت (محتوا – گرافیک – فنی – امنیت و…) یک پشتیبان مجزا داشته باشید. خیلی از افرادی که کار پشتیبانی سایت انجام می دهند می توانند از لحاظ گرافیکی، امنیت و حتی محتوایی نیز سایت شما را پشتیبانی کنند.

پشتیبانی سئو سایت

سئو یکی از مهم ترین عوامل رشد وبسایت شماست. در مورد سئو میتوان تا هزاران خط مطلب نوشت. اما اینجا فقط یک توضیح مختصر و مفید خواهیم داد.

برای دریافت نتایج بهتر در گوگل سایت شما باید سئو شده باشد. یک متخصص سئو می تواند رتبه سایت شما را در برخی از کلمات جستجو شده توسط کاربران بهبود ببخشد.

داشتن پشتیبان و متخصص سئو برای سایت یک مزیت رقابتی محسوب می شود. متخصص سئو می تواند رتبه و جایگاه سایت شما را در نتایج جستجوی کاربران نسبت به رقبا بالاتر ببرد.

پشتیبانی امنیت سایت

مهم ترین دغدغه کارفرمایان و صاحبان سایت، امنیت آن است! حتی در برخی موارد دیده شده که صاحبان کسب و کارها برای امنیت سایت خود بیشتر از زیبایی گرافیکی و حتی سئو هزینه می کنند!

امنیت یک وبسایت را نمیتوان نادیده گرفت. زمانی که کاربران در سایت شما ثبت نام می کنند و اطلاعات خود را در سایت وارد می کنند، شما مسئول محافظت از آن اطلاعات هستید. چه آن اطلاعات یک آدرس ایمیل باشد چه کد ملی… فرقی ندارد.

در مورد امنیت سایت باید از همان ابتدای کار به فکر باشید. یک خطای کوچک در زمینه امنیت ممکن است تمام زحمات شما را به باد دهد. حتی اگر یک وبسایت کوچکی دارید و نمی خواهید که مورد حمله هکرها قرار بگیرد پس بهتر است که از یک پشتیبان امنیتی وبسایت کمک بگیرید.

تعرفه پشتیبانی سایت

برای دریافت خدمات پشتیبانی سایت از اینجا با من در اتباط باشید.

تعرفه پشتیبانی سایت

پشتیبانی کامل سایت شما
تومان 990,000 ماهیانه
 • بکاپ گیری هفتگی
 • بررسی و برطرف کردن خطاها
 • مدیریت ایمیل ها
 • تست سازگاری (رسپانسیو)
 • بهبود سرعت سایت و بهینه سازی
 • بهبود امنیت سایت
 • به روزرسانی سایت
 • انتقال سایت به هاست جدید (درصورت نیاز)
 • ارائه گزارش ماهیانه

سخن آخر

با توضیحات و تفاسیری که در این مطلب در مورد پشتیبانی سایت داشتیم ، اگر تا الان به فکر یک پشتیبان حرفه ای برای وبسایت خود نبوده اید بهتر است از همین الان اقدام کنید.

اگر هم برای کسب و کار خود وبسایت ندارید پیشنهاد میکنم قبل از انجام هرکاری ابتدا مطلب زیر را تا انتها مطالعه کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *